22 June 2017
Saturday, 01 October 2016 15:45

KKI 2016: Dario Bezzina Emerges as the Winner

It has been a couple of weeks since the 25th edition of the Konkors Kanzunetta Indipendenza, and the return to the Floriana Granaries was very well received by the public present. With all the festivities surrounding Independence Day back to their roots, the evening was buzzing with an air of excitment, and following the performance of 24 participating entries; 20 pre-qualified in the ‘Talent Stabbilit’, 1 through with the same category via tele-voting and another 3 which came through ‘Talent Ġdid’, the winner was announced as “Se Naslu Żgur”, written by Ray Agius, and sung by Dario Bezzina.

Hosted by Toni Busuttil, Mireille Bonello and Christine Haber, this year's edition of the Konkors Kanzunetta Indipendenza, which was aired on NET Television, saw a smooth transition of performances, with the the list of participating artists featuring a good mixture of newcomers and veterans. The professional members of the jury was made up of a mixture of musicians, and media personalities, instantly recognisable by many. A full list of the results may be viewed below.

24th place: “Ippruvajt” (Dominic Cini / Rita Pace) - Odessa

23rd place: “Ritmu” (Augusto Cardinali / Emil Calleja Bayliss) - Josuel Grech

22nd place: “Saltna fis-Sliem” (Chan Vella / Alexia Schembri) - Amulet

21st place: “Inħobbok Kif Int” (Mark Scicluna) - Dominic u Ina

20th place: “Bit-Tikketta” (Marco Debono / Rita Pace) - Dwett

19th place: “Speċjali” (Renato Briffa / Rita Pace) - Aidan Cassar

18th place: “Fakkarni” (Marco Debono / Deo Grech) - Domenique

17th place: “Riħ mill-Punent” (Mark Scicluna / Clifton Casha) - Jessica Magro

16th place: “Aċċettajt” (Pamela Bezzina / Emil Calleja Bayliss) - Joseph Refalo

15th place: “Sebħ Ġdid” (Andrew Zahra / Clifton Casha) - Roberta Sacco

14th place: “Ġenn” (Clinton Paul / Clifton Casha) - Kurt Galea

13th place: “Fjura li Ntfiet” (Dominic Cini / Hector Bruno) - Laura Bruno

12th place: “Bla Firdiet” (Dominic Cini / Joe Julian Farrugia) - Sebastian Calleja

11th place: “Omm tal-Maltin” (Philip Vella / Rita Pace) - Dorcas Debono

10th place: “Aħwa Maltin, Aħwa Għawdxin” (Kaya / Dorian Psaila) - K4

09th place: “Vittorja” (Mark Scicluna / Emil Calleja Bayliss) - Shaun Zaffarese

08th place: “M’Hawnx Isbaħ” (Philip Vella / Emil Calleja Bayliss) - Danica Muscat

07th place: “Wasal iż-Żmien” (Mark Spiteri Lucas / Joe Chircop) - Neville Refalo

06th place: “Sliem Għalikom” (Mark Spiteri Lucas / Joe Chircop) - Clive Muscat

05th place: “Fis-Sagristija” (Dario Bezzina) - Grecia Bezzina

04th place: “Pass Pass” (Mark Spiteri Lucas / Emil Calleja Bayliss) - Sarah Bonnici

 

Best Young Talent: “Vittoja” (Mark Scicluna / Emil Calleja Bayliss) - Shaun Zaffarese

Televoting Award: “Speċjali” (Renato Briffa / Rita Pace) - Aidan Cassar

 

03rd place: “Ħarstek” (Mark Scicluna / Mark Amaira) - Karen DeBattista

02nd place: “B’Ħarsitna ‘l Fuq” (Mark Spiteri Lucas / Joe Chircop) - Kaya

01st place: “Se Naslu Żgur” (Ray Agius) - Dario Bezzina

On behalf of the editorial team at escflashmalta.com, we would like to congratulate the winners circle, as well as the other 19 participants who made this year's edition of the Konkors Kanzunetta Indipendenza a memorable one. A round of applause also for the organising committee, led by Joseph Mizzi, and featuring Sandra Grech as a member. Stay tuned to this portal even through Facebook and Twitter for all the latest news about the local music scene.

Source: NET Television, escflashmalta.com

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Published in Latest News - Local

In the aftermath of “L-Għanja tal-Poplu – Festival tal-Kanzunetta Maltija”, the attention of the local music scene quickly turns to the “Konkors Kanzunetta Indipendenza”, another music competition which features original songs in Maltese, capping a successful series of months for our national language.

This year’s edition of the “Konkors Kanzunetta Indipendenza” will be returning back to it’s home-base on The Granaries in Floriana, noting that 12 months ago, the festival was staged at Pjazza Teatru Rjal in Valletta, something of a rare occasion.

23 entries will be sung on stage, but prior to that, there are still some eliminatory phases which need to be held, first starting off with the “Talent Żgħażugħ” category from which 3 songs will be chosen through a mixture of tele-voting (40%) and expert jury voting (60%). Those competing are as follows:

01. “Illum” (Dominic Cini / Rita Pace) – Sarah Camilleri (5230 2090)

02. “Vittoja” (Mark Scicluna / Emil Calleja Bayliss) – Shaun Zaffarese (5230 2091)

03. “Kantali Waħda” (Marco Debono / Rita Pace) – Matthias Brancaleone (5230 2092)

04. “Pittura” (Mark Scicluna / Rita Pace) – Cynthia Zaffarese (5230 2093)

05. “Tama” (Dominic Cini / Alison Ellul) – Christabelle Cuschieri (5230 2094)

06. “Sebħ Ġdid” (Andrew Zahra / Clifton Casha) – Roberta Sacco (5230 2095)

07. “Bejn Ħalltejn” (Kaya / Dorian Psaila / Clifton Casha) – Kylie Grixti (5230 2096)

08. “Ritmu” (Augusto Cardinali / Emil Calleja Bayliss) – Josuel Grech (5230 2097)

09. “Jien Min Jien” (Andrew Zahra / Rita Pace) – Sherona Debono (5230 2098)

10. “Mhux Bħal Darí” (Mark Scicluna / Emil Calleja Bayliss) – Charlene Mercieca Magro (5230 2099)

3 songs have also been shortlisted with the “Talent Stabbilit” category yet will be requiring the full support of the public at home, noting that during the second phase of the competition these songs originally ranked between 21st and 23rd. Those competing are as follows:

01. Speċjali (Renato Briffa / Rita Pace) – Aidan Cassar (5230 2051)

02. Jien Lilek Irrid (Mark Spiteri Lucas / Rita Pace) – Jillianne Camilleri (5230 2052)

03. Xemx fiż-Żerniq (Mark Scicluna / Emil Calleja Bayliss) – Janice Mangion (5230 2053)

The rest of the field, therefore 20 in total features acts who have taken part in other national competitions such as the “Konkors Kanzunetta Indipendenza”, “L-Għanja tal-Poplu – Festival tal-Kanzunetta Maltija”, “Malta Eurovision Song Contest”, “Junior Eurovision Song Contest” and also “Konkors Kanzunetta Indipendenza Jr”. Those competing are as follows:

01. “Se Naslu Żgur” (Ray Agius) – Dario Bezzina (5230 2070)

02. “Omm tal-Maltin” (Philip Vella / Rita Pace) – Dorcas Debono (5230 2071)

03. “Fjura Li Ntfiet” (Dominic Cini / Hector Bruno) – Laura Bruno (5230 2072)

04. “Fis-Sagristija” (Dario Bezzina) – Grecia Bezzina (5230 2073)

05. “M’Hawnx Isbaħ” (Philip Vella / Emil Calleja Bayliss) – Danica Muscat (5230 2074)

06. “Inħobbok Kif Int” (Mark Scicluna) – Dominic & Ina (5230 2075)

07. “Wasal Iż-Żmien” (Mark Spiteri Lucas / Joe Chircop) – Neville Refalo (5230 2076)

08. “Bit-Tikketta” (Marco Debono / Rita Pace) – Dwett (5230 2077)

09. “B’Ħarsitna ‘l Fuq” (Mark Spiteri lucas / Joe Chircop) – Kaya (5230 2078)

10. “Fakkarni” (Marco Debono / Deo Grech) – Domenique (5230 2079)

11. “Bla Firdiet” (Dominic Cini / Joe Julian Farrugia) – Sebastian Calleja (5230 2080)

12. “Sliem Għalikom” (Mark Spiteri Lucas / Joe Chircop) – Clive Muscat (5230 2081)

13. “Ġenn” (Clinton Paul / Clifton Casha) – Kurt Galea (5230 2082)

14. “Aċċettajt” (Pamela Bezzina / Emil Calleja Bayliss) – Joseph Refalo (5230 2083)

15. “Ippruvajt” (Dominic Cini / Rita Pace) – Odessa Ann Green (5230 2084)

16. “Ħarstek” (Mark Scicluna / Mark Amaira) – Karen DeBattista (5230 2085)

17. “Aħwa Maltin, Aħwa Għawdxin” (Kaya / Dorian Psaila) – K4 (5230 2086)

18. “Riħ Mil-Punent” (Mark Scicluna / Clifton Casha) – Jessica Magro (5230 2087)

19. “Pass Pass” (Mark Spiteri Lucas / Emil Calleja Bayliss) – Sarah Bonnici (5230 2088)

20. “Saltna Fis-Sliem” (Chan Vella / Alexia Schembri) – Amulet (5230 2089)

On the right hand side to each competing entry, there is a number which duly corresponds to the televoting portion of the competition. In the “Talent Stabbilit”, the televoting winner is handed out as a seperate award, but the other sections have different rules and regulations as stated above. This year’s “Konkors Kanzunetta Indipendenza” will be taking place on Monday 19th September, and is organised under the auspices of Media.Link Communications. Stay tuned to escflashmalta.com even through Facebook and Twitter for all the latest news.

Source: NET Television

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Published in Latest News - Local

On the 11th December, Xarabank will kick-off for another season, and it will do so with a bang, as the revelation of the acts through to the semi-final of the 2016 edition of the Malta Eurovision Song Contest will be made public. Following the initial submission process, where the Public Broadcasting Services received 153 entries, a shortlist of 49 entries has now been published through the official website.

A quick glance at the list of shortlisted entries, one would realize that the list features a relative amount of established artists including; Ira Losco (ESC 2002), Lawrence Gray (MESC 98-99, 01-04, 10, 12, 15), Daniel Testa (JESC 08), Deborah C (MESC 12-15), Klinsmann Coleiro (MESC 07-13), Jessika (MESC 08, 11-15), Domenique (MESC 11, 13, 15), Kaya (MESC 00, 10, 12), Danica Muscat (MESC 12-13, 15), Christabelle (MESC 2014-2015) & Franklin Calleja (MESC 13-15).

96 - Francesca Bonanno

Alive - Jasmine Abela

All Around The World - Deborah C

Bare Your Soul - Chaya Fenech

Battle Zone - Kurt Cassar

Beautiful - Lyndsay

Brave - Andre Curmi (Dre)

Breaking Point - Cherylis & Mikhail (Dwett)

Breathe - Cherylis

Can't Let Go - Jessika

Castle - Danica Muscat

Chameleon (Invincible) - Ira Losco

Dancing In The Rain - Francesca Borg

Empty Hearted - Domenique

Exceptional - Jean Claude Azzopardi

Falling Glass - Corazon

Feeling Alive - Kelly Ann Mintoff

Fire Burn - Dominic

Fireworks - Iona

Flashing Lights - Raquel Galdes

Flawless - Franklin Calleja

Frontline - Danica Muscat

Go Beyond The Shore - Paul Cuschieri

Golden - Brooke

Gone - Nazio Rotin

Higher - Q

Hush Hush - Jessika

I Love You - Dario Mifsud Bonnici

I Won't Surrender - Franklin Calleja

Kingdom - Christabelle

Light Up My Life - Stefan Galea

Lighthouse - Kimberley Cortis

Little Love - Franklin Calleja

MI-MI-MIND - Neville Refalo

Paper Boats - Joseph Portelli

Reaching - Panama Band (Simaria)

Right Here With You - Sarah Crystal

Rule The World - Aidan Cassar

Someday - Klinsmann

Tell Me What You Wanna Do - Julienne Liberto

That's Why I Love You - Ira Losco

The Flame - Jessika

Tonight - Kyle Mangani & Maxine Pace

Under The Sun - Daniel Testa

Victory - Amy Agius

Without You - Kaya

Young Love - Maxine Pace

Your Kiss - Malcolm

You're Beautiful - Lawrence Gray

Apart from the established names, it seems that the line-up thus far comprises of several newcomers. Well, the journey to find Amber's successor has officially begun! We urge you to stay tuned to escflashmalta.com even through Facebook and Twitter for all the latest news about the 2015 edition of the Malta Eurovision Song Contest.

Source: PBS / TVM

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Related Articles